"See lihtsalt gripp"

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Go down

Ekux
Ekux

"See lihtsalt gripp" Runesc10
Liitus : 25/08/2016
Postitusi : 1168

PostitamineEkux on 27.03.20 10:15

"See lihtsalt gripp" CKmxmCS

Stating the obvious, me ei tegele siin üksnes mingi viirusega, mille ainus tagajärg on kopsupõletik ja surm vanuritele. Esiteks saab iga päevaga selgemaks, et isegi see viimane osa ei vasta enam tõele. Aina rohkem viiakse haiglasse ja sureb noori ja elujõulisi inimesi, keda varem justkui "riskivabaks grupiks" nimetati. Itaalias ja Hispaanias on suremus 40-50 protsenti ja arstid on reaalse otsuse ees: kas võtta ravi alla vanur, kes niikuinii tõenäoliselt ära sureb või noor, kelle tõenäosus edasi elada on suurem? Sest haiglad on ülekoormatud ja kohti lihtsalt ei ole. Mitte kuskil. Rääkimata igasugustest muudest tähelepanu vajavatest olukordadest, nagu näiteks eluohtlikud traumad, infarktid, insuldid ja muud erakorralised terviseprobleemid, mis jäävad varju, sest haiglad on koroonapatsientidest üleujutatud. Prantsusmaa, Saksamaa, USA ja teised riigid on sama teed kas juba käimas või õigepea alustamas.
Igast hetkest, kui see ei ole hakanud näitama kindlaid vaibumismärke, kestab see edasi veel vähemalt kaks kuud. Seda väites tuginen infole, et laeval Diamond Princess viibinud reisijad, kes saavad maailmaklassilist ravi, on pärast 6 nädala möödumist jätkuvalt haiglas ja vajavad intensiivravi. See tähendab sisuliselt seda, et isegi kui terve maailm keeratakse lukku ja mitte kellelgi ei lubata enam uksest välja minna, on haiglad jätkuvalt ülekoormatud ja riigipiirid kinni vähemalt 2 kuud. Käesoleva kuuga on Euroopas Covid-19 diagnoosi saanud inimeste arv kasvanud poole miljoni võrra (kuu alguses oli see arv 8000, praegusel hetkel 450 000, hiljemalt homme õhtuks 500-600 tuhat). Kui see sarnase eksponentsiaalfunktsioonina (arv, mis kasvab aja möödudes aina kiiremini, nö korrutab ennast iseendaga), on aprillikuu lõpuks oodata selle arvu kasvamist 5-10 miljonile. Ja see ennustus ei ole sugugi ebareaalne kui arvestada, kuidas suhtuvad olukorda näiteks USA, UK ja Rootsi, kes kas ei reageeri üldse, reageerivad täiesti ebakompetentselt või jäävad oma reaktsiooniga lihtsalt nii hiljaks, et tulemus on põhimõtteliselt sama kui üldse mitte reageerimine.

Nii. See selleks. See on reaalsus ja sellega tuleb arvestada. Aga see ei ole ainuke reaalsus. Liiga palju räägitakse majandusest kui mingist ebamäärasest "mombo-jombost," mis ei olegi üldse pärismaailmaga seotud ja millele tähelepanu pööramine on teisejärguline. Aga reaalsus? Reaalsus on see, et juba praegu, kui see pandeemia isegi mitte ei luba veel kunagi lähitulevikus vaibumismärke näitama hakata, lähevad firmad pankrotti, turismi- ja toitlustusettevõtted eesotsas. Inimesed on juba töötud ja nende arv aina kasvab. Praegu veel riik suudab paljusid aidata, aga tasub arvestada, et lõpuks saab ka nende jaks otsa. Lõputult ei anta kellelegi laenu ja mida aeg edasi, seda rohkem hakkab igaüks enda peale mõtlema ja ei taha enam midagi jagada. Mida kauem piirid kinni on, seda kauem on terve maailmamajandus halvatud ja Eesti nii väikese riigina sõltub sellest väga palju, hoolimata sellest, kas viirus ise laastab meid hullemini või vähem hullemini. Piisab, kui poelettidele hakkavad mõned üksikud nähtavad augud tekkima, et inimestel tekiks paanika ja vajadus äkitselt kokku osta kõiki veel olemasolevaid asju, hirmus, et ka need saavad varsti otsa. Tulemus: need asjad saavadki järsku otsa. Järgneb: paanika ja kuritegevuse kindel kasv. Muidugi teine variant on veel, et poest ei saa midagi otsa, aga inimesed on ikkagi töötud ja neil puudub sissetulek. Riik toetab neid paaril esimesel kuul, aga ühel hetkel ei ole see enam võimalik. Mõndadel on säästud, et elus püsida, aga enamik rahvast elab ikkagi palgapäevast palgapäevani, mis tähendab, et kui ikka söök saab otsa ja lastel on vaja hing sees hoida, läheb lapsevanem ekstreemseid teid, et kas või süüa leida. Kuritegevus kasvab.
See ja sada muud saatust, mis meid tabada võib, sõltub kõik majandusest. Viirusega on lihtne, see käib üle ja tapab nii palju kui oskab, aga majandus on ettenägematu ja selle tagajärjed väga pikaajalised. Kasvava vaesusega tuleb veel lugematul hulgal hädasid, alustades kuritegevuse kasvust ja lõpetades üldise elukeskkonna puhtuse vähenemisega, mis võib põhjustada veel igasuguste parasiitide ja haiguste väga laialdase levimise.

Meil on vedanud, et on kevad. Olge valmis halvimaks. Võimalusel kolige maale ja hakake mõtlema, kuidas ilma poodideta söönuks saada, sest see luksus ei pruugi meile enam üldsegi kauaks jääda. See ja ka kõik teised luksused, millega harjunud oleme. Õppige omal jõul elus püsima, ennast ja enda perekonda kaitsma. Tehke lähikondlastega koostööd, korraldage tööjaotus, et kõik oleks söönud ja keegi ei passiks niisama. Maailm, mida me nii hästi tunneme ja millega nii harjunud oleme, on kraavis ja kui ta sealt välja tulebki, siis mitte iialgi enam samasugusena. Rasked ajad on tulemas.
Tonight
Tonight

"See lihtsalt gripp" Vetera11
Liitus : 19/02/2012
Postitusi : 16964

PostitamineTonight on 27.03.20 20:22

@Ekux kirjutas:Meil on vedanud, et on kevad. Olge valmis halvimaks. Võimalusel kolige maale ja hakake mõtlema, kuidas ilma poodideta söönuks saada, sest see luksus ei pruugi meile enam üldsegi kauaks jääda. See ja ka kõik teised luksused, millega harjunud oleme. Õppige omal jõul elus püsima, ennast ja enda perekonda kaitsma. Tehke lähikondlastega koostööd, korraldage tööjaotus, et kõik oleks söönud ja keegi ei passiks niisama. Maailm, mida me nii hästi tunneme ja millega nii harjunud oleme, on kraavis ja kui ta sealt välja tulebki, siis mitte iialgi enam samasugusena. Rasked ajad on tulemas.
Mõtlesin alguses vastu vaielda, et kui Eestis on üldse miski tugevas seisus, siis on selleks toiduainetööstus: meil on väga tugev kodumaine toidutootmine ning kõrge isevarustatuse tase. Samas jah, olukord on täiesti uudne, piisab vaid sellest, et üks inimene tehases haigestub ning tuleb kogu tootmine seisma panna. Lisaks sõltume ka tarnetest väga palju, eelkõige on oht just pakenditega.

Samas su jutt on pisut ekstreemne. Vähemalt veel. Aga eks siin alles kuu aega tagasi sai koroona üle ka nalju tehtud.

EDIT: Välistööjõu unustasin ära. Sealt tuleb ilmselt esimesena "krahh".
Ekux
Ekux

"See lihtsalt gripp" Runesc10
Liitus : 25/08/2016
Postitusi : 1168

PostitamineEkux on 02.04.20 11:06

800 Eesti Energia kaevurit saadetud kodusele režiimile, sest ühel töötajal tuvastati Covid-19.

Arvamusi, siseinfot selle kohta, kui palju peaks konkreetne juhtum eskaleeruma, et Eestis elektrivarustus kannataks?
kqrmo
kqrmo
Komeet
Liitus : 01/03/2018
Postitusi : 258

Postitaminekqrmo on 03.04.20 11:48

Huhhhuu.. Mina ütleks, et su tekst on pisut ekstreemne.
Miks? No me küll ei saa kõiges statistikas kindel olla, aga nii palju kui hetkel avalikku statistikat on, siis see on püsinud nö "balansis".
"See lihtsalt gripp" D31a51652ad1a84ef5792ddebfa27074

See statistika on obv. nende inimeste kohta, kes on testi tegemas käinud. Aga olgem ausad, kui ma kahtlustaks midagi ja näeks, et sellesse võib surra, siis ma pigem läheks testi tegema. Selle point oli siis selles, et ma kahtlen väga, et neid inimesi enam väga palju on, kes on haiged aga varjavad seda. Ning kui sellele mõtlema hakata, siis läheb iga päevaga/nädalaga see statistika aina täpsemaks. 
Ehk siis.. Kui Eesti riik suudab edaspidi teha selle vastu midagi (näiteks nagu nüüd need karantiinid jne) ja inimesed lõpetavad selle vastuhaku vaid kuuletuvad sellele. Siis on võimalik seda kõike täiesti vältida.
Aga praegust olukorda arvestades, peamegi leppima sellega, et eestlased ei ole võimelised endaga tegelt toime tulema ning nii palju inimesi on, kes mõtlevad, et see COVID ei ole mitte midagi hullu ning teevad kõike, mida just sellises olukorras ei tohiks teha.
Jah, eestlased on huvitav rahvas aga vaevalt Sul sellega kuritegevus tõuseb, olgem nüüd normaalsed. Liiga palju mingeid filme ka ei tasu vaadata. Eestlased oleks imo viimane rahvas, kes hakkaks massikuritegevusega tegelema, hoolimata põhjusest. 

Mina ütleks, et see teema on ülepaisutatud just selle statistika tõttu, mis nii kiiresti levima hakkas. Igasse haigusesse/grippi surevad inimesed, kel on nõrk immuunsussüsteem. Me ei saa seda välituda. Ainuke asi mis selle COVID'i puhul erinev on, ongi just see statistika, võrreldes teiste nö "grippidega".
Ekux
Ekux

"See lihtsalt gripp" Runesc10
Liitus : 25/08/2016
Postitusi : 1168

PostitamineEkux on 03.04.20 15:47

Muidugi suhteliselt mõttetu on sel teemal praegu vaielda, sest reaalselt ei ole võimalik teada, mida homne päev toob (mis on ka mu algse teema peamine mõte, et valmis tuleb kõigeks olla), aga ei saa ikka vastamata jätta mõnele asjale.

krMM kirjutas:... aga nii palju kui hetkel avalikku statistikat on, siis see on püsinud nö "balansis".
Misasi see bilansis on? Pool maailma on enneolematus lockdownis ja statistika näitab, et sellest hoolimata on diagnoosi saanud inimeste arv iga nädal kahekordistunud. 20. märts 250k, 26. märts 500k, 2. aprill 1m. Ja vaadates USA-d, Indiat, Rootsit, UK-d, Venemaad ja teisi riike pole mingit alust arvata, et see trend ei jätku.

krMM kirjutas:Aga olgem ausad, kui ma kahtlustaks midagi ja näeks, et sellesse võib surra, siis ma pigem läheks testi tegema. Selle point oli siis selles, et ma kahtlen väga, et neid inimesi enam väga palju on, kes on haiged aga varjavad seda. Ning kui sellele mõtlema hakata, siis läheb iga päevaga/nädalaga see statistika aina täpsemaks.
vs
krMM kirjutas:Kui ... inimesed lõpetavad selle vastuhaku vaid kuuletuvad sellele. Siis on võimalik seda kõike täiesti vältida. Aga praegust olukorda arvestades, peamegi leppima sellega, et eestlased ei ole võimelised endaga tegelt toime tulema ning nii palju inimesi on, kes mõtlevad, et see COVID ei ole mitte midagi hullu ning teevad kõike, mida just sellises olukorras ei tohiks teha.
Põhimõtteliselt räägid lihtsalt iseendale vastu ja üritad targutada, mis on selgelt kogu su postitust läbiv idee. Statistika läheb paremaks selle pärast, et rohkem inimesi testitakse. Mis on tegelikult halb näitaja, sest see tähendab, et ka 3 kuud hiljem on teste ikka veel liiga vähe. Ehk jätkuvalt on inimesi, kes põevad seda haigust, aga peavad seda "lihtsalt külmetuseks" ning käivad ringi, lisaks veel asümptomaatilised viirusekandjad, kellest paistab, et sul üldse aimu pole, väites justkui, et kõik, kes seda levitavad, teevad seda meelega.

Kolme kuuga on diagnoositud miljon inimest, 50 tuhat on surnud, haiglad on ülekoormatud, majandus on kokku varisenud, paljudes riikides valitseb sisuliselt sõjaseisukord, töötute arv kasvab iga päev hüppeliselt ja sa ütled, et seda on võimalik täielikult vältida ja ainuke asi, mis seda tavalisest gripist eristab, on statistika? Tule maa peale inimene.
Ma pole väitnudki, et Eestis nüüd järsku mingi hull märul pihta hakkab, aga reaalsus on see, et kui inimene peab mitu päeva nälgas olema, siis ta on söögi leidmiseks paljuks võimeline.
See sinu "hoolimata põhjusest" on lihtsalt liiga hea tõestus sellest, et sul pole aimugi, millest sa räägid. Aga räägid sellest hoolimata.
Tonight
Tonight

"See lihtsalt gripp" Vetera11
Liitus : 19/02/2012
Postitusi : 16964

PostitamineTonight on 03.04.20 17:49

Kõige hirmutavam on asja juures see, et koroona oli juba nädal-paar Euroopas aktiivselt sees, kuid inimesed käisid ikka reisimas (riskipiirkondades). Kui selline inimene ei suutnud reisimisest loobuda, siis kas keegi reaalselt arvab, et ta kavatseb kodus püsida?
Alive
Alive

"See lihtsalt gripp" Vetera11
Liitus : 19/02/2012
Postitusi : 5565

PostitamineAlive on 09.04.20 22:59

@Tonight kirjutas:Kõige hirmutavam on asja juures see, et koroona oli juba nädal-paar Euroopas aktiivselt sees, kuid inimesed käisid ikka reisimas (riskipiirkondades). Kui selline inimene ei suutnud reisimisest loobuda, siis kas keegi reaalselt arvab, et ta kavatseb kodus püsida?

This man speaking!!

Sad reality, some people don't unfortunately care about this n they are willing to put their family at a risk due to this.
Tonight
Tonight

"See lihtsalt gripp" Vetera11
Liitus : 19/02/2012
Postitusi : 16964

PostitamineTonight on 18.04.20 3:16

Kriis paneb mõtlema, et varem oli paljudele inimestele avalikus kohas teistele "näkku" köhimine OK ning samuti olid (inimeste hinnangul) kõik ostukorvid jms varem puhtad.
Ekux
Ekux

"See lihtsalt gripp" Runesc10
Liitus : 25/08/2016
Postitusi : 1168

PostitamineEkux on 30.04.20 23:18

Kuu läbi ja nagu näha, siis panin veits võssa ikka oma prognoosiga :)
Praeguse seisuga maailmas 3,3m diagnoositud.

Hea meel, rahvas on ikka reageerinud vastavalt, mida tegelikult ei osanudki oodata.
Näis, mis suvi toob ;)
Tonight
Tonight

"See lihtsalt gripp" Vetera11
Liitus : 19/02/2012
Postitusi : 16964

PostitamineTonight on 02.06.20 19:35

"See lihtsalt gripp" E29NkCv

Vastus: jah.

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Tagasi üles

Soovid reklaamidest vabaneda?

Selleks logi sisse või tee endale kasutaja.

Liitu foorumiga

Tee endale kasutaja ning osale aruteludes.


Tee uus kasutaja

Logi sisse

Omad foorumis juba kasutajat? Logi sisse.


Logi sisse

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele