Eitusfaas ja sellest väljumine

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Go down

Ekux
Ekux

Liitus : 25/08/2016
Postitusi : 1383

PostitamineEkux 10.07.20 22:39



Eitusfaas (ingl. k. denial) ehk situatsioon, millest ilmselt iga inimene ennast vähemalt kord elu jooksul leiab.
Lühidalt tähendab ta seda, et inimene valetab endale ja teistele, räägib musta valgeks, eesmärgiga vältida enda vigade tunnistamisega kaasnevat vastutust ja kohustust midagi ette võtta.
Teisisõnu, lihtsam on öelda, et probleemi ei ole, kui tunnistada, et probleem on ja sellega tegeleda. Eriti kui probleemil on lastud süveneda nii kaugele, et selle lahendamiseks tuleb kõvasti vaeva näha. Millest aga endale ja teistele valetades sageli aru ei saada, on see, et sellega mitte lihtsalt ei lükata oma probleeme natuke edasi vaid auk, mida seda tehes kaevatakse, muutub aina sügavamaks ja aina järsemaks ning mida päev edasi, seda suuremat labidat augu kaevamiseks kasutatakse. Kuni selleni välja, et inimesed annavadki elu suhtes alla ja piinlevad oma kannatustest küllatud eksistentsis kuni surmani, sest ühel hetkel järsku avastatakse, et väljapääs ongi nii kaugusesse kadunud, et seda ei ole võimalik enam leida. See on ka põhjus, miks me näeme nii palju eluheidikuid, joodikuid, narkomaane ja muid sõltlasi. Ühel hetkel ütleb, et "pff, mis see kaks õlut iga õhtu ikka teeb, ega ma siis kogu aeg ka purjus ei ole ju" ja endale märkamatult saab kahest kolm, kolmest kuus ja inimene ei märkagi, kuidas terve elu ta ümber kokku variseb ja mitte keegi ei taha temaga enam tegemist teha, sest tal ei ole kellelegi midagi pakkuda, temaga ei saa arvestada, teda ei saa usaldada, sest ta ainult valetab ja vassib, lükkab kõik asjad homsesse päeva ja otsib võimalusi, kuidas oma vigu varjata ning ta ainult tõmbab endaga kaasa kõiki, kes tema aitamisse enda ressursse investeerivad.
See on iga inimese tulevik, kes laseb sõltuvusel enda üle võimust võtta ja arvab, et endale ja teistele valetamine on lihtne pääsetee vastutuse võtmisest.
Karm tõde on see, et keegi ei vaja sellist inimest ühiskonnas ja sellist inimest on ka väga raske armastada. Nagu öeldakse, et olla armastatud, pead sa eelkõige iseennast armastama.

Eitusfaas on lihtsalt inimese aju kaitsemehhanism, mis hakkab tööle kui miski meie elus tekitab meis ebameeldivaid või vastuvõetamatuid tundeid ning loob paralleelreaalsuse, kus neid tundeid tekitavad asjaolud ei vasta tõele. See on ka põhjus, miks inimeste puhul on väga tavaline käitumine see, et mistahes kriitika peale reageerides hakatakse esimese asjana vastu vaidlema ja otsima tõestust selle kohta, et kriitika ei pea paika. Sest kui kriitika peab paika, siis tähendab, et me oleme eksinud ja selle tunnistamine tekitab automaatselt ebameeldivaid tundeid, paljude jaoks on see lausa vastuvõetamatu.
Sama on sõltuvuste küüsis olevate inimeste puhul. Mistahes sõltuvuse küüsis olemine on ju loomulikult väga halb ja me keegi ei hüppa rõõmuga kätt tõstma kui küsitakse, et kes on kunagi millestki sõltuvuses olnud. See tekitab äärmist ebameeldivust, häbitunnet, põrumistunnet ning meie ego jaoks on selline asi loomulikult vastuvõetamatu ning just selle pärast käivitabki inimene automaatselt kaitsemehhanismi, et seda kõike vältida. Tasub aga meeles pidada, et igavesti selle eest põgeneda ei ole võimalik ja ühel hetkel avastad, et oled oma elu maha põletanud, sest sul ei olnud õigel ajal piisavalt julgust. Samuti tasub meeles pidada, et sa ei ole esimene, kaugeltki mitte ainuke ega ka päris kindlasti mitte viimane, kes just seda sama asja läbi elab ja sinu teha on, kas sa otsustad olla nõrk ja elada oma elu viletsuses või võtad ennast kokku ja teed oma eluga midagi.

Vaatevinkel: iga sõltuvus on nagu halb suhe. Olgu see siis suhe inimesega, kes sind ei armasta ega väärtusta, alkoholi või narkootikumidega, mis tapavad su aju, sotsiaalmeediaga, mis tekitab sulle depressiooni või hasartmängudega, mis laastab sind majanduslikult. Kõik nad hoiavad sind konksu otsas ja nende puhul kasutatakse samasid valesid: "asi ju nii hull ka ei ole" - on küll. Kui asi nii hull ei oleks, siis sa ei peaks iseendale ütlema, et asi ei ole nii hull. Sellist rumalat asja peab endale tõestama ainult inimene, kes valetab. "Küll ta paremaks läheb/laabub" - ei lähe, ei laabu. Ainult hullemaks läheb kui sa midagi ette ei võta.

Vaata ka: Endale valetamine (muuda 2020 teistsuguseks)

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Tagasi üles

Soovid vestluses osaleda?

Selleks logi sisse või tee endale kasutaja.

Liitu foorumiga

Tee endale kasutaja ning osale aruteludes.


Tee uus kasutaja

Logi sisse

Omad foorumis juba kasutajat? Logi sisse.


Logi sisse

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele