Krüptoraha tulu maksustamine (eraisikuna)

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Go down

Tonight
Tonight

Krüptoraha tulu maksustamine (eraisikuna) Vetera11
Liitus : 19/02/2012
Postitusi : 17987

PostitamineTonight 15.01.21 17:06

Krüptoraha tulu maksustamine (eraisikuna) JkU9Y7x

Eestis käsitleb maksuamet krüptoraha varana, mistõttu tuleb selle müügist või vahetamisest saadud tulult tasuda tulumaksu (20%). Käibemaksukohustust (ega käibemaksukohustuslasena registreerimise kohustust) krüptorahaga tegelemine kaasa ei too.

Tulumaksuga maksustatakse saadud kasu ehk kasum (kasum = müügihind − ostuhind) ning arvutatakse tehingupõhiselt ehk vaadatakse iga tehingut eraldi. Deklareerida tuleb vaid need tehingud, mis olid kasumlikud. Deklareerimine käib käsitsi tuludeklaratsiooni esitamisel tabelis 6.3 (tulu tekkis Eestis) või 8.3 (tulu tekkis välisriigis). Kuna krüptoraha ei ole väärtpaber (vaid on vara), siis tehinguga saadud kahjumit ei saa maksustamisel arvesse võtta. Teenitud tulu omab mõju ka üleüldisele maksuvaba tulu arvestamisele, millega võib kaasneda sõltuvalt su esitatud avaldusest tulumaksu juurde maksmise vajadus.

Erand: juhul, kui su mündid on saadud hoopiski iseseisvalt kaevandamise teel, siis tuleb teenitud tulu deklareerida ettevõtlustuluna.

Reaalne olukord Eestis on aga praegu selline, et taolist tulu deklareerivad vähesed (või siis on lihtsalt need häälekamad, kes seda ei tee). Arvata aga võib, et krüptoraha populaarsuse kasvuga asub riik deklareerimist rangemalt kontrollima.
Ekux
Ekux

Liitus : 25/08/2016
Postitusi : 1383

PostitamineEkux 15.01.21 18:19

Isiklikult olen veendumusel, et võimude lahususe printsiibist tulenevalt ei ole Maksu- ja Tolliameti pädevuses kehtivat seadust enda suva järgi tõlgendada ja sellest tulenevalt ei kehti hetkel Eestis juriidiliselt siduvat kohustust krüptovääringute tehinguid tuluna deklareerida, sest seaduses selle kohta sõnagi ei ole. Varana käsitledes võib selle väärtus kasvada nagu iga teisegi vara väärtus, mida omame, ometi ei ole meil ju kohustust pingsalt jälgida iga omatava vara väärtust reaalajas ja selle kasvu korral seda tuluna deklareerida.
Kui aga kannad kuskile krüptovahendusse 100 eurot ja järgmisel päeval samast kohast 200 eurot enda pangaarvele tagasi kannad, on muidugi keeruline selgitada, et kuidas see tulu ei ole.

Aga muidu jah, pikaks seda "Wild Westi" arvatavasti enam ka eraisikutele ei ole.
https://m.arileht.delfi.ee/article.php?id=92271629
Koke#6
Koke#6

Liitus : 30/04/2014
Postitusi : 1306

PostitamineKoke#6 17.01.21 14:48

Mina küll mingeid makse ei kavatse maksta selle eest :P
Porrier
Porrier
Juunior
Liitus : 24/01/2021
Postitusi : 10

PostitaminePorrier 26.01.21 15:21

Koke#6 kirjutas:Mina küll mingeid makse ei kavatse maksta selle eest :P
Sul võivad hiljem probleemid tekkida, kui näiteks uus tööandja teeb taustauuringut.
Tonight
Tonight

Krüptoraha tulu maksustamine (eraisikuna) Vetera11
Liitus : 19/02/2012
Postitusi : 17987

PostitamineTonight 05.02.22 23:49

MTA soovib tulumaksu saada ka erinevate vääringute igal konverteerimisel:
Vahetades ühe krüptoraha teise vastu, tuleb samuti jälgida turuhinda ja teenitud tulu ehk kasumit. Toome näiteks olukorra, kus isik soetas kaks Litecoin'i 260 euro väärtuses, mille ta vahetas mõne kuu möödudes 0,2 Etherum'i vastu. Vahetustehingu tegemise hetkel oli kahe Litecoin'i turuhind tõusnud 500 eurole. Seega sai isik vahetustehingust kasu 240 eurot (ehk 500 - 260), mis tuleb deklareerida ning sellelt tuleb tasuda tulumaks.
Pikemalt: https://arileht.delfi.ee/artikkel/95829641/mta-kuidas-tasuda-riigile-kruptoraha-eest-makse

Vaene @HDTanel... Kappa Reaalsuses väga ei usu, et seda deklareeritakse, esiteks on see ülimalt ajamahukas. Ütleme nii, et seaduste koostamise juures võiksid olla kaasatud ka inimesed, kes on valdkonnas pädevad.

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Tagasi üles

Soovid vestluses osaleda?

Selleks logi sisse või tee endale kasutaja.

Liitu foorumiga

Tee endale kasutaja ning osale aruteludes.


Tee uus kasutaja

Logi sisse

Omad foorumis juba kasutajat? Logi sisse.


Logi sisse

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele