Krüptorahade hankimine ja talletamine

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Go down

Ekux
Ekux

Liitus : 25/08/2016
Postitusi : 1383

PostitamineEkux 15.01.21 13:22

Krüptovaluuta talletamine
Et me saaksime üldse midagi osta, on meil kõige pealt vaja kohta, kus seda talletada. Selle jaoks on meil olemas lai valik krüptorahakotte ja need jagunevad laias laastus järgnevalt:

  • Tarkvara, mis täidab samaaegselt kahte eesmärki: krüptorahakott ja vahendaja (exchange). Selliseid programme on mitmeid ja need jagunevad omakorda kaheks:

    1. Programmid, mis lubavad tehingutes fiat-rahade (ehk pankade poolt reguleeritud raha nagu näiteks USD ja EUR) kasutamist. Sellised teenuspakkujad nõuavad reeglina enda kasutajate isikutuvastust enne kui lubatakse enda teenuseid kasutada. Isikutuvastus tähendab tavaliselt enda kehtivast isikut tõendavast dokumendist pildi saatmist nendele koos enda isikuandmetega (nimi, aadress, kontaktandmed) ning mõnel puhul ka iseendast ajakohase selfie saatmist. Sellised rakendused on ka reeglina suhteliselt rangelt reguleeritud ja nad võivad igal hetkel keelduda mistahes kliendile teenuse osutamisest kui kliendi suhtes tekib kahtlus rahapesu või muu seaduse rikkumise osas. Üks tuntum Eesti enda krüptovahendaja on näiteks Change Invest, välismaa ettevõtetest on üks populaarsem Coinbase. Sellised teenusepakkujad võivad ka enne igat kasutamiskorda kasutaja tuvastamist nõuda (andmed on serveris, ligipääsuks vajalik internetiühendus).
    2. Vahenduskeskused, kus saab talletada ja vahetada ainult erinevaid krüptovaluutasid ja nö "tavaliste rahade," näiteks eurode, eest krüptot osta ei saa. Niisugused teenusepakkujad on mõnevõrra lihtsamad, sest sageli ei nõua nad mingisugust isikutuvastust ning mõndade (näiteks Exodus) puhul ei ole tarvis isegi registreeruda vaid see seob ennast installimise ajal automaatselt seadmega. Sellised teenused nõuavad reeglina internetiühendust ainult siis, kui soovitakse tehinguid teha, kuid ei nõua muul juhul valuuta talletuseks internetti (andmed talletuvad sinu isiklikus seadmes, mitte kuskil serveris).
      Toon siinkohal esile, et Exodus, olles küll tõesti väga kiire, lihtne ja mugav koht, kus peaaegu kõiki mainstream krüptovääringuid talletada ja vahetada, teenib oma tulu teenustasude pealt. Vääringute vahetamisel küündivad sealsete ülekande- ja tehingutasud lausa 5 protsendini. Lisaks ei ole programm ka väga turvaline.


  • Külmad rahakotid ehk riistvara, mille ainus eesmärk on talletada sinu krüptovääringuid võimalikult turvaliselt. Selle jaoks tellitakse endale füüsiline seade, mis talletab krüpteeritud kujul sinu krüptovääringuid ja ligipääsuks vajalikke võtmeid. Muuhulgas ei ühendata seadet mitte kunagi internetti, mis muudab selle häkkimise äärmiselt keerukaks. Populaarsemad selles valdkonnas on näiteks Ledger ja Trezor.
  • Olemas on ka tarkvaralised lahendused, mis täidavad sama eesmärki, mis "külmad rahakotid," luues seadmesse turvalise keskkonna krüpto talletamiseks ja mille jaoks ei ole tarvis internetti, kuid nende populaarsus ei ole väga suur, sest nad jäävad enda turvalisuse poolest riistvaralistele rahakottidele kõvasti alla, samaaegselt ühtegi lisavõimekust mitte pakkudes.


Enda krüptorahakoti valikul on oluline teha piisavalt uurimistööd, et välja selgitada, mis eesmärki rahakott täitma hakkab ja mis teenuseid soovitakse kasutada. Kõik tarkvaralised ja riistvaralised lahendused on teineteisest väga erinevad, mis loodud erinevatel eesmärkidel ja hõlmavad endas erinevaid iseärasusi kui ka kasutamistingimusi.

Mistahes teenuseid kasutades tuleb alati eelnevalt välja uurida, mis on nende teenuste kasutamistingimused.
Kuna see kõik on alles väga värske ja selles valdkonnas alles nö "katsutakse vett," siis on pea igal teenusepakkujal erinevad erilised tingimused, muuhulgas mõndadel väga kõrged teenustasud, mida märkamata jättes võite hetkega enda rahast ilma jääda, sest soovisite seda näiteks lihtsalt ühest keskkonnast teise tõsta, aga ei lugenud, kui palju teenusepakkuja selle eest endale tahab saada.

Rahakoti valimisel võib kasuks tulla näiteks järgmine abistav lehekülg, mis annab võimaluse filtreerida enda jaoks sobivaid (ja mittesobivaid) omadusi: Bitcoini koduleht

Krüptovääringute soetamine
Bitcoine ja muid krüptovääringuid on võimalik soetada erinevatel viisidel. Tasuta võimaluste kohta saate lugeda näiteks siit.
Reeglina soovitakse neid aga osta ning ka seda on võimalik teha erinevaid meetode kasutades. Üheks väga populaarseks meetodiks on kahtlemata ülalpoolgi mainitud vahendusteenuste kasutamine, mis on tänapäeval väga lihtsaks tehtud: teed kasutaja, tuvastad ennast, sooritad ülekande, maksad väikese teenustasu ja voila! ostsidki endale just krüptot. Lisaks saab muidugi krüptovääringuid osta ka eraisikute käest omavahelisel kokkuleppel.
Veel on võimalik näiteks Bitcoini kaevandada (lühitutvustus, olgu siinkohal mainitud, et selleks on vaja väga palju ressurssi) ning uuemate tegijate (näiteks Cardano) puhul on võimalik krüptot teenida ka passiivselt ehk lihtsalt panustades mingi summa osalemaks osalustõestuse protsessis (loe: usalustõestusmeetod) ning saades selle eest tulu.

Tõsiasi on see, et krüptovääringute talletamise ja soetamise võimalusi on loendamatul, et mitte öelda lõputul hulgal. Parimate võimaluste ja lahenduste leidmiseks on vaja teha head uurimistööd ja pidada nõu inimestega, kes on asjadega rohkem kursis. Õnneks on internet avatud ja kõik info tublile otsijale tegelikult üpriski kergelt kättesaadav.


Viimati muutis seda Ekux (18.01.21 16:25). Kokku muudetud 5 korda
Tonight
Tonight

Krüptorahade hankimine ja talletamine Vetera11
Liitus : 19/02/2012
Postitusi : 17983

PostitamineTonight 15.01.21 15:09

Kasutan ostmiseks ise Coinbase, seni pole probleeme olnud. Üldiselt rääkides, siis on soovitatav kasutada vahetusplatvorme ajutiselt, hoida tasub juba isiklikus rahakotis. Väikeste summade puhul pole muidugi vahet, aga kui lähevad juba tuhandetesse, siis on parem ise reaalselt neid omada (kui et hoida neid tegelikult vahetusplatvormi omanduses).

Kaevandamisest rääkides, siis Bitcoini kaevandamisel pole mõtet (sa lihtsalt ei saa ASIC kaevandajatele vastu ja lõpetad kahjumis). Vaadata tasuks pigem Ethereumi poole, kus on kaevandamine hoitud protsessori võimekuses.

Kõige reaalsem variant ongi võtta Bitcoini tavalise investeeringuna ja osta neid nagu aktsiaid enda raha eest.
Ekux
Ekux

Liitus : 25/08/2016
Postitusi : 1383

PostitamineEkux 18.01.21 16:24

Toon siinkohal esile, et Exodus, olles küll tõesti väga kiire, lihtne ja mugav koht, kus peaaegu kõiki mainstream krüptovääringuid talletada ja vahetada, teenib oma tulu teenustasude pealt. Vääringute vahetamisel küündivad sealsete ülekande- ja tehingutasud lausa 5 protsendini. Lisaks ei ole programm ka väga turvaline.
Tonight
Tonight

Krüptorahade hankimine ja talletamine Vetera11
Liitus : 19/02/2012
Postitusi : 17983

PostitamineTonight 29.01.21 0:13

Tonight kirjutas:Üldiselt rääkides, siis on soovitatav kasutada vahetusplatvorme ajutiselt, hoida tasub juba isiklikus rahakotis. Väikeste summade puhul pole muidugi vahet, aga kui lähevad juba tuhandetesse, siis on parem ise reaalselt neid omada (kui et hoida neid tegelikult vahetusplatvormi omanduses).
Viimaste päevade GameStop arengud näitavad selgelt, et igasugused vahetus- või vahendusplatvormid ei ole tegelikult usaldusväärsed. Krüptoraha jaoks tuleks tekitada isiklik rahakott, kuhu kanda enda mündid. Aktsiaid tasub aga osta läbi reaalse panga (nt Swedbanki).
Krüptorahade hankimine ja talletamine 1pmCDUE

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Tagasi üles

Soovid vestluses osaleda?

Selleks logi sisse või tee endale kasutaja.

Liitu foorumiga

Tee endale kasutaja ning osale aruteludes.


Tee uus kasutaja

Logi sisse

Omad foorumis juba kasutajat? Logi sisse.


Logi sisse

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele